South Island Kendo Champs 2009 5th-6th December (Christchurch)

Results
Under 12 years Champion: Sotaro Ueda (Otago)
2nd: Brent Crichton (Invercargill)
3rd: Kohsuke Ueda (Otago)

Under 16 years
Champion: Corey Sutton (Invercargill)

Men’s Open
3rd: Corey Sutton (Invercargill)

Fighting Spirit Award
Hayden McClymont (Invercargill)

Grading Results (6th Dec, in Christchurch)
Congratulations!
6th Kyu: Naoki Ueda (Otago)
3rd Kyu: Richard Keen (Otago)
2 Dan: Corey Sutton (Invercargill)
Joanne Fukuda (Invercargill)

Kendo Event Results & Schedule

Congratulations on your grading.
Grading Results.

1 Dan Flora Brown
1 Kyu Stu Crichton, Sotaro Ueda
2 Kyu Hayden McClymont
3 Kyu Michael Wrigley
4 Kyu Glenn Knipe, Kohsuke Ueda, Brent Crichton, Danni Kelly-Shanks, Sam Kelly-Shanks
5 Kyu Sandra Wheeler, Christian Hardy
6 Kyu Nicholas Corbin, Michael Crichton
7 Kyu Devin Knipe, Ashleigh Knipe

Basic Skill Competition
1st, Team D: Joanne FUKUDA
Michael Wrigley
Brent Crichton
2nd, Team E: Corey Sutton
Richard Keen
Hayden McClymont
3rd, Team B: Shane Robinson
Stu Crichton
Kohsuke Ueda

Junior Competition

1st, Brent Crichton (Invercargill)
2nd, Sotaro Ueda (Otago)
3rd, Hayden McClymont (Invercargill)

Kyu Grade Competition

1st, Stu Crichton (Invercargill)
2nd, Michael Wrigley (Otago)
3rd, Sandra Wheeler (Otago)

Dan Grade Competition

1st, Joanne Fukuda
2nd, Bruce Middleton
3rd, Corey Sutton

Inter Club Competition

Winner: Otago Kendo Club

Kendo Awards
MVP: Hayden McClymont

MVP Nomination:Bruce Middleton, Shane Robinson, Joanne Fukuda, Sotaro Ueda, Hayden McClymont

Best Attended training 2009
Winner: Flora Brown, Brent Crichton (15y under)

Most improved skill 2009
Winner: John Benn

Most Improved Skill 2009 Nomination: Ricky Hartley, John Benn, Sandra Wheeler

Best Effort 2009
Winner: Danni Kelly-Shanks

Best Effort 2009 Nomination: SDanni Kelly-Shanks, Kohsuke Ueda

Invercargill Kendo Seminar & Grading
(6th, 7th and 8th November, Invercargill)
Guest Instructor:
Mr. Graham Sayer (6 Dan) and Hisashi Ikemoto (5 Dan)